Friday, April 15, 2005

liiklusmeditsiini komisjon

Seoses sellega, et tahan sel kevadel kätte võtta ja lõpuks teoks teha ammuse plaani saada omale juhilubade peale ka A-kategooria täht, olin sunnitud natuke seiklema Eesti "vahvas" bürokraatiamaailmas.

Asi iseenesest lihtne ja loogiline: kui soovid juhilubasid teha, siis peab keegi kompetentne isik tunnistama, et sa ka füüsiliselt võimeline oled liiklusvahendit juhtima.
1. kaebus: ARK kodulehel võiks olla välja toodud ilusti-kenasti lubade tegemiseks vajaminevad dokumendid ja nende omandamise viisid. Õnneks oli see info siiski enam-vähem kujul olemas autokooli kodulehel.

Sain teada, et vastava tunnistuse omanikuks on võimalik saada kahel viisil: oma perearsti juures või siis minnes mõnda liiklusmeditsiini komisjoni. Kusjuures, kui teed A või B kategooriat, siis võib kasutada mõlemat varianti ja kui teed C ja "suuremat", siis tuleb kasutada seda va "liiklusmeditsiini komisjoni", perearstist ei piisa.

Nii, kuna mul on hetkel olemas B ja C1, ning C1 kohta ei olnud kusagil sõnakestki mainitud, siis eeldasin, et C1 käib C'ga sama kategooria alla. Ja alustasin liiklusmeditsiini komisjonide otsinguid.

2. kaebus. Mitte kusagil ei ole öeldud, kust võiks neid müstilisi "liiklusmeditsiini komisjone" leida. ARK leht lihtsalt teatab, et sealt saab (ja sedagi kusagil foorumites, mitte ametliku teabe osana). Polikliinikute lehtedel pole sellest sõnagi. Lõpuks küsisin autokoolist ja nemad vähemalt oskasid juhatada. Sain siis teada, et vähemalt Magdaleena ja Mustamäe polikliinikutes on vastav komisjon olemas. So far so good.

Kuna Magdaleena on lähemal, helistan sinna. Saan teada, et komisjon on lahti ainult igal kolmandal täiskuuga kolmapäeval. Või midagi sarnast, igatahes täna lahti ei ole. Ja kui olekski, siis ainult kella neljani. Mõttetud tüübid, milleks teha see komisjon sinna, kui ta esiteks ei ole lahti ja teiseks pannakse kohe kinni kui lahti tehakse?

Heakene küll, ega Magdaleena ainuke koht ei ole. Helistan Mustamäele - hoopis teine tera: saan teada, et komisjon on lahti IGA päev, kuni kella kuueni õhtul. Oluliselt mõistlikum.

Lähen sinna ja sekeldan jälle natuke. Kuna kusagil varem ei ole C1 kategooriast juttu olnud, siis väidan, et mul on vaja tõendit C kategooria jaoks. Palun, 303 krooni. Teoreetiliselt saab ka kaardiga maksta, kuid nagu tavaliselt sellistes asutustes, siis see ei taha töödata. Heakene küll, võtan sulli, maksan ära ning lähen arstitädidega kohtuma. Need on meeldivalt asjalikud ja humoorikad, küsivad juhilubasid näha ja ütlevad kohe, et ma olen 203 krooni üle maksnud: A, B ja C1 kategooria jaoks piisab 100'st kroonist. Asi seegi, et need tädid vähemalt asja jagavad; longin uuesti kolmandalt esimesele korrusele ja nõuan 203 krooni tagasi. Ja uuesti üles, tädid on vahepeal tõendi valmis vorpinud ja lahkun rõõmsalt.

Lõpp hea - kõik hea?

Mitte päris. Sain küll tõendi kätte, kuid mis oli kogu selle saaga eesmärk? Minu tervist kontrollida ja teha kindlaks, kas ma ikka näen ja olen muidu sõidukõlbulik. Ja milles seisnes siis see nn. "tervise kontrollimine"? Umbes 2-3 küsimuses, a'la "ega ma autoga sõites prille ei kanna?" ja "ega mul langetõbe ei ole", jne. Oleks siis vähemalt nägemistki kontrollitud, kuid ei, kus sa sellega. Pean ilmselt ikka päris poolpime olema, selleks, et sealt "komisjonist" seda paberit mitte saada.

Mitte et mulle ei meeldi inimeste usaldus. Kuid see komisjon on siiski mingi eesmärgiga sinna loodud ja ma kahtlen kas see eesmärk on puhtalt "paberimäärimine" ja raha vastu võtmine.

No comments: